Baş Ağrısına İyi Gelen Doğal Çaylar

Yapılan araştırmalara göre dinlenmenin baş ağrısının geçmesine ne kadar etkisi varsa, bitki çaylarınında baş ağrısına o kadar etkisi var. Bazı bitki çaylarının düzenli bir şekilde tüketildiğinde baş ağrısını engellediği gözlemlenmiştir.

bitki-cayiYeşil çay; Yeşil çayın içeriğinde bulunan antioksidanlardan dolayı baş ağrısını rahatlattığı gözlenmiştir. Aynı zamanda, sindirim sistemini düzenler, kilo vermenize yardımcı olur. Yapılışı oldukça basittir. Bir bardak kaynamış suyun içine iki kaşık yeşil çay, bir tutam nane ve bir iki dilim limon ekleyip demlenmeye bırakın. 10 dakika sonra sıcak olarak içerebilirsiniz.

Zencefil; Uzun zamandır uzakdoğuda tedavi amaçlı kullanıldığı bilinmektedir. Vücuttaki intihapı geçirici bir etkisi vardır. Bağışıklık sisteminizi güçlendirdiği ve baş ağrısınıda hafiflettiği bilinmektedir. Hem bitki çaylarınıza hem de sebze yemeklerinize, çorbalarınıza toz veya kabuk halinde ekleyebilirsiniz. Yapılışı; 2 bardak suyun içine 1 parça zencefil ve 1 kabuk tarçın ekleyip kaynatın. Kaynadıktan sonra 5 dakika demlenmesini bekleyin. Daha sonra sıkılmış limonu üzerine ekleyip servis edebilirsiniz.

Papatya Çayı; Vücutta dinlendirici ve rahatlatıcı bir etkisi vardır. Özellikle migren ataklarında ağrıyı azaltmaya yardımcı olur. Yapılışı; 2 kaşık kuru papatya, 2 kaşık ıhlamur, 1 tane çubuk tarçını kaynamış suyun içine atın. 5 dakika sonra servise hazır.

Tarçın; Demir, kalsiyum, magnezyum bakımından oldukça zengindir. Kan şekerini düzenleyici etkisi vardır. Özellikle şeker düşmesine bağlı olan baş ağrılarını azalttığı gözlenmiştir. Diyabet, gizli şeker, hipogliseminiz gibi hastalıklarınız varsa her gün yemekten sonra 2 ila 3 fincan tarçın çayı tüketebilirsiniz. Sadece baş ağrısına değil, diğer her türlü hastalığa iyi geldiği bilinmektedir Süt ve yoğurdunuzun üstüne toz tarçın serpip tüketebilirsiniz. Yapılışı; 1 yemek kaşığı yeşil çay, 1 yemek kaşığı papatya, 1 parça zencefil, 1 adet kabuk tarçını kaynamış suya koyup 5 dakika demlenmesini bekliyoruz. Demlendikten sonra isteğe bağlı olarak limon ekleyebilirsiniz.

Özellikle kış aylarında hem soğuk algınlığından, hem enfeksiyon hastalıklardan, hem de baş ağrılarınızdan size kurtaracak bu çayları mutlaka tüketmelisiniz.

Sağlıkla Kalın…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir