Maskara Sürerken Yapılan Hatalar Neler?

Maskara Sürerken Yapılan Hatalar Neler?


Bana bir makyaj çeşidi söyleyin ki içinde maskaraya yer olmasın. Yok öyle bir makyaj çeşidi, olamaz, imkansız, yo yo mümkün değil. Tamam sakinim ama yok yani işte. Üstelik hangi kadın indirime girmiş bir maskaraya, evinde aynısı olmasına rağmen karşı koyabilir ki? Kısacası, maskarasız kalmış bir kadının can damarlarından biri kopmuş demektir.

O kadar bayıldığımız, olmazsa olmazımız, makyajımızın favorisi, gönlümüzün efendisi maskarasız bir hayat düşünemiyoruz ama onu gerçekten doğru şekilde mi kullanıyoruz? Kendimizi bir anda sokağa atarken tek dayanağımız olan maskaramızı gerçekten sürmemiz gerektiği gibi mi sürüyoruz? Şimdi eğri oturalım doğru konuşalım. Makyaj çantanızda en fazla yer verdiğiniz (rujdan sonra) ürün maskara ama birazdan sayacağım hataları siz de yapıyorsunuz değil mi? Önce kendimize, sonra birbirimize dürüst olalım. Neticede biz bizeyiz. Bundan sonra en güzel maskarayı siz süreceksiniz, en çok siz doğru süreceksiniz.

Hata 1; Uygulama Şeklimiz

Göz yapısına, dolayısıyla kirpik yapısına uygun olarak üretilmiş çeşit çeşit maskara fırçaları var. Kıvrık, kısa, uzun, bol kıllı, seyrek kıllı, ince, kalın… Bu çeşitlerin hepsi, şahane kirpiklere kavuşmamız için bizlere sunulmuş nimetler. Ama her şeyi de maskaradan beklememek lazım. Siz de azıcık çaba gösterin lütfen. Çaba dediysem öyle çok da büyük bir şey yapmanız gerekmiyor. Maskara fırçanızı, gözünüzün ve kirpiklerinizin yapısına uygun olarak düz, ters, dik ve mümkün olan her açıda uygulamanız kirpiklerinizden maksimum verim almanızı sağlar.

Hata 2; Kirpik Kıvırıcısı

Öncelikle o elinizdeki kirpik fırçasını sakince aldığınız yere bırakın ve söyleyeceklerime kulak verin. Kirpik kıvırıcıları eğer kötü insanların elinde olursa bir silaha dönüşebilir. Yok şaka yaptım, tabii ki öyle değil ama kirpik kıvırıcısından verim almak ve kırılmayan kirpikler istiyorsanız, önce kirpiklerinizi kıvırın. Kirpik kıvırıcıyı ondan sonra kullanın. Maskara sürdükten sonra kullanılan kirpik kıvırıcılar, kirpiklerinize yapacağınız en büyük kötülüktür. Ha yok ben kirpiklerimi koparmaktan ve yolmaktan keyif alıyorum diyorsanız, orasını ben bilemem.

Hata 3; Bastırmak

Maskara sürmek aşırı kolay bir işlem olmasına rağmen makyajımızın vaktini en çok yiyen eylem değil mi? Neden? Çünkü hepimiz aşırı belirgin, upuzun, kıpkıvrık kirpikler istiyor, maskaraya abanıyor da abanıyoruz. Aferin bize, çok iyi yapıyoruz. Abanmayın demiyorum ama bastırmasanız da aslında aynı maskara, o kirpikleri boyuyor, kıvırıyor, uzatıyor. Biliyorsunuz değil mi? Zira maskara uygularken kirpiklerinize yapacağınız en büyük kötülük, bastırmanız olacaktır. Onların ne kadar hassas tüycükler olduğunu kendinize hatırlatın ve kirpik diplerinize çok da fazla yüklenmeyin. Bırakın birazcık maskarasız kalsınlar.

Hata 4; Temizlik

Makyaj fırçalarınızı, süngerlerinizi temizliyorsunuz. Peki ya maskara fırçalarınızı? Maskara sürerken kirpikleriniz topaklanıyor mu? Topaklanıyorsa bilin ki bunun başlıca nedeni, temizlenmemiş maskara fırçanız. Fırçayı çıkarırken fazlalıkları maskara tüpünün etrafına bastırarak sıyırıyorsunuz değil mi? Hadi dürüst olun, yaptığınızı biliyoruz. Fakat bu iyi bir fikir değil. Çünkü bir sonraki sefere daha da kurumuş bir halde fırçanıza, dolayısıyla da kirpiklerinize yapışacak o topaklar. Bunu engellemek için zaman zaman fırçanızı ılık suyla yıkayın, maskara tüpünde kalan artıkları da peçete yardımı ile oradan alın. Böylece hem topaklanmayan kirpikleriniz olacak hem de maskaranızın süresini uzatabileceksiniz. Harika bir haber değil mi_

Hata 5; Ne kadar çok o kadar güzel

Bu fikre nereden kapıldınız, bunu size kim söyledi bilemiyorum ama siz çok yanlış gelmişsiniz. Ne yazık ki böyle evrensel bir doğru yok. Kat kat sürdüğünüz maskara, ok gibi, birbirine yapışan, sert görünümlü, takma kirpik gibi doğallıktan uzak bir görünüm kazandıracaktır. Bu çok yapay ve abartı görünümden uzak durmak için, kirpik kıvırıcınızdan yararlanın. Ardından da kökten uca tarar şekilde maskaranızı uygulayın. Emin olun bu görüntü sizin için oldukça yeterli olacaktır.
Kusursuz Oje Sürmenin Püf Noktaları
YAZAR: İPEK ABENYAKAR

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir